Ingatlanbérbeadás adózása

Az ingatlan bérbeadás adózása hivatalos elnevezés szerint nem más, mint az összevont adóalap szerint adózó önálló tevékenység. Az ingatlan bérbeadásának adózásakor 2017-ben is a legfontosabb megállapítani, hogy mennyi az adóalap. Az alapszabály Magyarországon az, hogy a lakás bérbeadása áfa- mentes tevékenység, így a bérbeadónak nem szükséges magánszemélyként adószámot kiváltania. Tehát lakás bérbeadásakor nem kell áfával számolnia sem a bérbeadónak, sem a bérlőnek, ezért aztán számlát sem kell a tulajdonosi részről kiállítani, azonban a havi bérleti díj átvételéről érdemes átvételi elismervényt aláírni. Mindkét fél érdeke átlátható módon vezetni a kapott bérleti díjat.

A kapott bérleti díj után két féle módon tud az ingatlan tulajdonosa adózni.

1. adózási mód: tételes költségelszámolás

Ebben az esetben az összes bevételből ki kell vonni a költségeket, melyekről tételes kimutatás készül. Kizárólag olyan tételek vonhatók le költségként, melyekről rendelkezik a tulajdonos számlával, a közös költségről pedig a közös képviselőtől kell igazolást kérni. Az összevont adóalapot a családi adókedvezmény csökkentheti.

A legfontosabb, hogy meg kell határozni a bevétel és a kiadás fogalmát. A bevétel összegébe a következő tételek összege tartozik bele: a bérleti díj összege plusz az összes rezsidíj, melyet az albérlő fizet a lakás tulajdonosnak. A kiadás összegébe pedig a következő tételek tartoznak bele: az összes rezsi költsége plusz a kiadáshoz tartozó költségek (mint felújítás, csere).

Az adóalapot a lakás tulajdonos tételes költségelszámolás esetén úgy kapja meg, hogy a bevételből levonja az összes valós költséget, majd a kapott összeg után fizeti meg a 15%-os SZJA-t, VAGY egymilliós éves bevétel felett a 15%-os SZJA mellett a 14%-os EHO-t.

2. adózási mód: 10 százalékos költséghányad alkalmazása

Ilyenkor az adóalap az összes bérleti díj bevétel 90%-a. Ez abból a szempontból egyszerűbb módszer, hogy ilyenkor a bevétel 90%-a után kell megfizetni a 15%-os SZJA-t , illetve egymilliós bevétel felett a 15%-os SZJA mellett a 14%-os EHO-t

A 10 %-os költséghányad alkalmazása azok számára éri meg, akiknek nincsen idejük és kapacitásuk az ingatlanhoz tartozó költségek nyilvántartására vagy a valós költségek mértéke nem éri el a 10%-ot.

   


Back